جستجو

برای خرید رفراکتومتر، کنداکتیویتی‌متر و فلومتر الکترومغناطیسی و کوریولیس پریسماتک با شماره‌های شرکت تماس بگیرید.

نصب فلومتر مغناطیسی یا مگ متر ــ راهنمای جامع نصب

محل صحیح نصب فلومتر مغناطیسی

نصب فلومتر مغناطیسی یکی از موارد مهمی است که همواره مورد توجه کارشناسان ابزار دقیق است. در مقالات قبلی وبلاگ پریسماتک به بررسی اصول کار و ساختار فلومترهای الکترومغناطیسی پرداختیم. در این مقاله الزامات نصب فلومتر مغناطیسی را بررسی می‌کنیم.

فلومتر مغناطیسی

فلومتر الکترومغناطیسی برای اندازه‌گیری فلو سیالات رسانا (دارای کنداکتیویتی بیشتر از ۵ میکروزیمنس) و برای کیس‌های خورنده و ساینده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد این نوع فلومتر با عواملی نظیر ویسکوزیته، فشار، چگالی و قلیایی بودن سیال تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد. فلومترهای مغناطیسی هم برای اندازه‌گیری فلو سیالات تمیز و هم سیالات پارشیال می‌تواند کاربرد داشته باشد. فلومتر الکترومغناطیسی قادر است فلو مایعات و کیس‌های اسلاری و خمیری را در صنایع آب و فاضلاب، شیمیایی، کودسازی، لبنیات، نوشیدنی، داروسازی، پتروشیمی، آهن، استیل، کاغذسازی و … اندازه بگیرد.

راهنمای نصب فلومتر مغناطیسی

سنسور فلومتر مغناطیسی باید در محلی نصب شود که از المان‌های مزاحم مانند ولوها، Teeها،زانوها، پمپ‌ها و … فاصله داشته باشد تا از وجود جریان آرام و بدون تلاطم در بالادست فلومتر اطمینان حاصل شود. به همین دلیل، فلومتر مغناطیسی باید در یک لوله مستقیم و با فاصله حداقل 3D در بالادست و 2D در پایین دست المان‌های مزاحم نصب شود.

فاصله مناسب در بالادست و پایین دست فلومتر مغناطیسی
فاصله مناسب در بالادست و پایین دست فلومتر مغناطیسی

نکته دیگر این است که ولو‌ها حتما باید در پایین دست سنسور فلو نصب شوند. اگر لازم باشد از ردیوسر (reducer) استفاده شود، زاویه داخلی آن نباید از ۷.۵ درجه بیشتر شود.

حداقل طول ردیوسر برای نصب فلومتر مغناطیسی
حداقل طول ردیوسر برای نصب فلومتر مغناطیسی

حداقل طول مورد نیاز برای حفظ زاویه در مقدار کمتر از ۷.۵ درجه را می‌توان از فرمول زیر محاسبه کرد:

L = (D – d) * 7.63

در رابطه فوق، D قطر بزرگ و d قطر کوچک ردیوسر است. به عنوان مثال، اگر یک فلومتر الکترومغناطیسی سایز ۸۰ اینچ در پایین دست یک لوله ۱۰۰ اینچی نصب شود، آنگاه ردیوسر باید دارای طول حداقل ۱۵۲.۶mm باشد تا زاویه داخلی کمتر از ۷.۵ درجه باشد.

اتصالات فلنجی باید در پایین دست و بالا دست به صورت هم‌مرکز (concentrically) نصب شوند. دقت فلومتر مغناطیسی تحت تاثیر تلاطم‌های ایجادشده ناشی از اتصالات ضعیف کاهش می‌یابد. به دلیل مشابه، گسکت‌ها و حلقه‌های اتصال به زمین نیز باید به صورت هم‌مرکز نصب شوند.

هم‌مرکز بودن اتصالات فلنجی، گسکت و حلقه‌های زمین
هم‌مرکز بودن اتصالات فلنجی، گسکت و حلقه‌های زمین

سنسور فلو باید همواره توسط سیال تحت سنجش پر شود. به همین دلیل فلومترهای مغناطیسی نباید در بالاترین نقطه لوله‌ و یا خروجی‌های آزاد نصب شوند. زیرا در این نقاط نیروی جاذبه موجب خالی شدن یا کم شدن سطح سیال درون لوله می‌شود.

محل صحیح نصب فلومتر مغناطیسی
محل صحیح نصب فلومتر مغناطیسی

سنسور فلومتر مغناطیسی می‌تواند هم به صورت عمودی و هم افقی نصب شود. اگر فلومتر به صورت عمودی نصب شود، جهت جریان باید همواره رو به بالا باشد. در این صورت تاثیر وجود احتمالی حباب در سیال کاهش می‌یابد. همچنین دلیل دیگر این است که از این طریق اطمینان حاصل می‌شود که فلومتر همواره پر از سیال خواهد بود. در مواردی که سیال فرایند حاوی ذرات جامد باشد (مانند کیس‌های اسلاری)، سنسور فلو باید به صورت عمودی نصب شود.

اگر فلومترهای مغناطیسی به صورت افقی در لوله‌های با خروجی آزاد در پایین دست نصب شوند، طریقه نصب باید به نحوی باشد که همواره فلومتر از سیال پر باشد، به عنوان مثال، در یک زانو واقع در پایین‌تر از ارتفاع خروجی.

محل صحیح نصب در لوله‌های با خروجی آزاد
محل صحیح نصب در لوله‌های با خروجی آزاد

فلومترهای الکترومغناطیسی پریسماتک

فلومترهای الکترومغناطیسی پریسماتک دارای دو نوع زیر هستند.

فلومتر استیل مخصوص صنایع غذایی پریسماتک

فلومتر الکترومغناطیسی مدل PTMag، با نام تجاري «پريسماتِک»،انتخابی مناسب جهت اندازه‌گیری میزان فلوی تمام مایعات، پوره ها و دوغاب‌ها دارای هدایت الکتریکی است. از این فلومتر می‌توان در صنایع غذایی و نوشیدنی، دارویی و شیمیایی، صنایع کاغذسازی، صنایع فولاد و صنایع مربوط به نیرو و معادن استفاده کرد. به طور کلی این فلومتر می‌تواند فلوی سیالات با حداقل کانداکتیویتی 5µs/cm و حداکثر ماده خشک 40% را اندازه گیری نماید. این دستگاه از یک واحد سنسور از جنس استیل 304 جهت اندازه گیری و واحد ترنسمیتر با بدنه ای از جنس آلومینیوم آنودایز شده جهت محاسبه و نمایش آنلاین فلو با بهترین کیفیت طراحی و ساخته شده است. این مدل دارای یک نمایشگر از نوع LCD 128*64 pixel  به همراه کلیدهای مجاورتی لمسی می‌باشد که بر روی سنسور دستگاه نصب گردیده و می‌تواند نتایج حاصل از اندازه‌گیری را به صورت آنلاین نمایش دهد، علاوه بر این، می‌توان اطلاعات اندازه‌گیری شده را توسط درگاه‌های خروجی‌ اين سيستم به ‌صورت ديجيتال (RS485) و يا آنالوگ (0/4-20mA) به كنترلر ‌محلي (مانند PLC) ارسال کرد. فلومتر الکترومغناطیسی «پريسماتِک»،در سایزهای ۲۵، ۳۸، ۵۱، ۶۳،۷۶ و ۱۰۲ میلی متر تولید می‌شوند که قابل نصب با کانکشن‌های استاندارد مانند کلمپ، فلنج، مهره ماسوره و … می‌باشند.

فلومتر پریسماتک استیل مخصوص صنایع غذایی​
فلومتر پریسماتک استیل مخصوص صنایع غذایی​

فلومتر استیل مخصوص پرکن​ پریسماتک

فلومتر الکترومغناطیسی مدل MagFil، با نام تجاري «پريسماتِک»، با فناوري روز دنيا و به‌كار‌گيري با‌كيفيت‌ترين قطعات و با انعطاف پذیری بسیار بالا برای پاسخگویی به طیف متنوعی از دستگاه‌های پرکن طراحی و تولید شده است. MagFil دارای بهترین تکرارپذیری و پایداری طولانی مدت است و در تمام سیستمهای Batching، Dosing و Filing با ویژگی کنترل فرایند Filing قابل استفاده می‌باشد. همچنین می توان از آن در کاربردهای دشوار مانند پر کردن گرم (تا ۱۵۰ درجه سانتیگراد) و فرآیندهای CIP/SIP استفاده کرد. فلومتر الکترومغناطیسی پرکن MagFil در سه مدل با خروجی‌های متنوع و در سایزهای ۶، ۸، ۱۰، ۱۵ و ۲۵mm تولید می‌شود.

فلومتر پریسماتک استیل مخصوص پرکن​
فلومتر پریسماتک استیل مخصوص پرکن​

 

اگر این مطلب برای شما مفید بود، شاید به مطالب زیر نیز علاقه‌مند باشید:

انتخاب فلومتر ــ راهنمای جامع

فلومتر جابجایی مثبت ــ از صفر تا صد

فلومتر اختلاف فشار یا فشار تفاضلی ــ راهنمای جامع نصب

نصب فلومتر کوریولیس چگونه است؟

 

پریسماتک اولین تولیدکننده رفرکتومتر، فلومتر و کنداکتیویتی‌مترهای صنعتی در انواع مختلف است. برای راهنمایی در انتخاب این ابزارها با شماره های شرکت تماس بگیرید.

محصولات پریسماتک:

انواع رفرکتومترهای دیجیتال

انواع فلومترهای الکترومغناطیسی

انواع کنداکتیویتی مترها

منبع

SHARE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *